PASSO DA QUI
MP.png güfor

XIPAYECHI ZUGUN MÜTEN (infinitivo)

Kishu xipa zugun (formas simples)

  • güfor

Epu xipa zugun (formas compuestas)

  • güforlan

PETU XIPAYECHI ZUGUN (gerundio)

Kishu xipa zugun (formas simples)

  • güforlelan

Epu xipa zugun (formas compuestas)

  • güforlafel

EPE KIMEL CHUM PETU XIPAN CHI ZUGUN (participio)

Kishu xipa zugun (formas simples)

  • güforlan

FEYPILU CHUM XIPAYAL CHI ZUGUN (indicativo)

Petu xipachi zugun (presente)

  • güforlan
  • güforlaymi
  • güforlay
  • güforlayu
  • güforlaymu
  • güforlaygu
  • güforlayiñ
  • güforlaymün
  • güforlaygün

Epe rupaxipachi zugun (preterito imperfecto 1)

  • güforkülelan
  • güforkülelaymi
  • güforkülelay
  • güforkülelayu
  • güforkülelaymu
  • güforkülelaygu
  • güforkülelaiñ
  • güforkülelaymün
  • güforkülelaygün
 

Rupakachi zugun (preterito imperfecto 2)

  • güforlan
  • güforlaymi
  • güforlay
  • güforlayu
  • güforlaymu
  • güforlaygu
  • güforlayiñ
  • güforlaymün
  • güforlaygün

Kimfalnuel chumxipayael chi zugun (futuro imperfecto)

  • güforpelayan
  • güforpelayaymi
  • güforpelayay
  • güforpelayayu
  • güforpelayaymu
  • güforpelayaygu
  • güforpelayaiñ
  • güforpelayaymün
  • güforpelayaygün
 

Küme kimfal xipachi zugun (preterito perfecto)

  • güforpelan
  • güforpelaymi
  • güforpelay
  • güforpelayu
  • güforpelaymu
  • güforpelaygu
  • güforpelaiñ
  • güforpelaymün
  • güforpelaygün

Zoy küme kimfal xipachi zugun (pluscuamperfecto)

  • güforpelafun
  • güforpelafuymi
  • güforpelafuy
  • güforpelafuyu
  • güforpelafuymu
  • güforpelafuygu
  • güforpelafuiñ
  • güforpefulaymün
  • güforpelafuygün
 

Newe kimfalnuel xipachi zugun (preterito anterior)

  • güforpenofuli
  • güforpenofulimi
  • güforpenofule
  • güforpenofuliyu
  • güforpefunoleymu
  • güforpenofuleyegu
  • güforpenofuliyiñ
  • güforpenofuleymün
  • güforpenofuleygün

Küme kimfallu ñi chum xipayael chi zugun (futuro perfecto)

  • güforpenoli
  • güforpenolimi
  • güforpenole
  • güforpenoliyu
  • güforpenoliymu
  • güforpenoliygu
  • güforpenoliyiñ
  • güforpenoliymün
  • güforpenoliygün

CHUMLEAL TI ZUGU (condicional)

Elkünu xipayefel chi zugun (simple)

  • güforlayafun
  • güforlayafuymi
  • güforlayafuy
  • güforlayafuyu
  • güforlayafuymu
  • güforlayafuygu
  • güforlayafuiñ
  • güforlayafuymün
  • güforlayafuygün

Epukechi elkünu xipayafel chi zugun (compuesto)

  • güforlayafunem
  • güforlayafuymiyem
  • güforlayafuyem
  • güforlayafuyuem
  • güforlayafuymuem
  • güforlayafuyguem
  • güforlayafuiñem
  • güforlayafuymünem
  • güforlayafuygünem

GÜNENIECHI XIPA ZUGUN (subjunctivo)

El xipachi zugun (presente)

  • güforkilchi
  • güforkilge
  • güforkilpe
  • güforkiliyu
  • güforkinolmu
  • güforkinolpeyegu
  • güforlayaiñ
  • güforlayaymün
  • güforlayaygün

El xipakayachi zugun (preferito imperfecto)

  • güforrumenofuli
  • güforrumenofulimi
  • güforrumenofule
  • güforrumenofuliyu
  • güforrumenofulimu
  • güforrumenofuleyegu
  • güforrumenofuliyiñ
  • güforrumenofuliymün
  • güforrumenofuliygün
 

Küpael xipachi zugun (futuro imperfecto)

  • güfornofuli
  • güfornofulimi
  • güfornofule
  • güfornofuliyu
  • güfornofulimu
  • güfornofuleyegu
  • güfornofuliyiñ
  • güfornofuliymün
  • güfornofuliygün

Küme xipapeluchi zugun (preterito perfecto)

  • güforpenoli
  • güforpenolmi
  • güforpenole
  • güforpenoliyu
  • güforpenolimu
  • güforpenoleygu
  • güforpenoliyiñ
  • güforpenoliymün
  • güforpenoliygün
 

Zoy kümeelxipapechi zugun (pluscuamperfecto)

  • güforrumepenoli
  • güforrumepenolmi
  • güforrumepenole
  • güforrumepenoliyu
  • güforrumepenoliymu
  • güforrumepenoleygu
  • güforrumepenoliyiñ
  • güforrumepenoliymün
  • güforrumepenoligmün

Küme xipayachi zugun (futuro perfecto)

  • güforkapenoli
  • güforkapenolmi
  • güforkapenole
  • güforkapenoliyu
  • güforkapenolimu
  • güforkapenoleyegu
  • güforkapenoliyiñ
  • güforkapenloiymün
  • güforkapenloiygün

MÜLEY ÑI XIPAYAEL CHI ZUGUN (imperativo)

Fewla xipayachi zugun (presente)

  • güforkilchi
  • güforkil
  • güforkilpe
  • güforkilyu
  • güforkilmu
  • güforkilpeyegu
  • güforkiliñ
  • güforkilmün
  • güforkilpeyegün