PASSO DA QUI
MP.png güxamka

XIPAYECHI ZUGUN MÜTEN (infinitivo)

Kishu xipa zugun (formas simples)

  • güxamka

Epu xipa zugun (formas compuestas)

  • güxamkalan

PETU XIPAYECHI ZUGUN (gerundio)

Kishu xipa zugun (formas simples)

  • güxamkalen

Epu xipa zugun (formas compuestas)

  • güxamkanofel

EPE KIMEL CHUM PETU XIPAN CHI ZUGUN (participio)

Kishu xipa zugun (formas simples)

  • güxamkalan

FEYPILU CHUM XIPAYAL CHI ZUGUN (indicativo)

Petu xipachi zugun (presente)

  • güxamkalan
  • güxamkaylami
  • güxamkalay
  • güxamkalayu
  • güxamkalaymu
  • güxamkalaygu
  • güxamkalayiñ
  • güxamkalaymün
  • güxamkalaygün

Epe rupaxipachi zugun (preterito imperfecto 1)

  • güxamkalelan
  • güxamkalelaymi
  • güxamkalelay
  • güxamkalelayu
  • güxamkalelaymu
  • güxamkalelaygu
  • güxamkalelaiñ
  • güxamkalelaymün
  • güxamkalelaygün
 

Rupakachi zugun (preterito imperfecto 2)

  • güxamkalan
  • güxamkalaymi
  • güxamkalay
  • güxamkalayu
  • güxamkalaymu
  • güxamkalaygu
  • güxamkalayiñ
  • güxamkalaymün
  • güxamkalaygün

Kimfalnuel chumxipayael chi zugun (futuro imperfecto)

  • güxamkapelayan
  • güxamkapelayaymi
  • güxamkapelayay
  • güxamkapelayayu
  • güxamkapelayaymu
  • güxamkapelayaygu
  • güxamkapelayaiñ
  • güxamkapelayaymün
  • güxamkapelayaygün
 

Küme kimfal xipachi zugun (preterito perfecto)

  • güxamkapelan
  • güxamkapelaymi
  • güxamkapelay
  • güxamkapelayu
  • güxamkapelaymu
  • güxamkapelaygu
  • güxamkapelaiñ
  • güxamkapelaymün
  • güxamkapelaygün

Zoy küme kimfal xipachi zugun (pluscuamperfecto)

  • güxamkapelafun
  • güxamkapelafuymi
  • güxamkapelafuy
  • güxamkapelafuyu
  • güxamkapelafuymu
  • güxamkapelafuygu
  • güxamkapelafuiñ
  • güxamkapefulaymün
  • güxamkapelafuygün
 

Newe kimfalnuel xipachi zugun (preterito anterior)

  • güxamkapenofuli
  • güxamkapenofulimi
  • güxamkapenofule
  • güxamkapenofuliyu
  • güxamkapefunoleymu
  • güxamkapenofuleyegu
  • güxamkapenofuliyiñ
  • güxamkapenofuleymün
  • güxamkapenofuleygün

Küme kimfallu ñi chum xipayael chi zugun (futuro perfecto)

  • güxamkapenoli
  • güxamkapenolimi
  • güxamkapenole
  • güxamkapenoliyu
  • güxamkapenoliymu
  • güxamkapenoliygu
  • güxamkapenoliyiñ
  • güxamkapenoliymün
  • güxamkapenoliygün

CHUMLEAL TI ZUGU (condicional)

Elkünu xipayefel chi zugun (simple)

  • güxamkalayafun
  • güxamkalayafuymi
  • güxamkalayafuy
  • güxamkalayafuyu
  • güxamkalayafuymu
  • güxamkalayafuygu
  • güxamkalayafuiñ
  • güxamkalayafuymün
  • güxamkalayafuygün

Epukechi elkünu xipayafel chi zugun (compuesto)

  • güxamkalayafunem
  • güxamkalayafuymiyem
  • güxamkalayafuyem
  • güxamkalayafuyuem
  • güxamkalayafuymuem
  • güxamkalayafuyguem
  • güxamkalayafuiñem
  • güxamkalayafuymünem
  • güxamkalayafuygünem

GÜNENIECHI XIPA ZUGUN (subjunctivo)

El xipachi zugun (presente)

  • güxamkakilchi
  • güxamkakilge
  • güxamkakilpe
  • güxamkakiliyu
  • güxamkakinolmu
  • güxamkakinolpeyegu
  • güxamkalayaiñ
  • güxamkalayaymün
  • güxamkalayaygün

El xipakayachi zugun (preferito imperfecto)

  • güxamkarumenofuli
  • güxamkarumenofulimi
  • güxamkarumenofule
  • güxamkarumenofuliyu
  • güxamkarumenofulimu
  • güxamkarumenofuleyegu
  • güxamkarumenofuliyiñ
  • güxamkarumenofuliymün
  • güxamkarumenofuliygün
 

Küpael xipachi zugun (futuro imperfecto)

  • güxamkanofuli
  • güxamkanofulimi
  • güxamkanofule
  • güxamkanofuliyu
  • güxamkanofulimu
  • güxamkanofuleyegu
  • güxamkanofuliyiñ
  • güxamkanofuliymün
  • güxamkanofuliygün

Küme xipapeluchi zugun (preterito perfecto)

  • güxamkapenoli
  • güxamkapenolmi
  • güxamkapenole
  • güxamkapenoliyu
  • güxamkapenolimu
  • güxamkapenoleygu
  • güxamkapenoliyiñ
  • güxamkapenoliymün
  • güxamkapenoliygün
 

Zoy kümeelxipapechi zugun (pluscuamperfecto)

  • güxamkarumepenoli
  • güxamkarumepenolmi
  • güxamkarumepenole
  • güxamkarumepenoliyu
  • güxamkarumepenoliymu
  • güxamkarumepenoleygu
  • güxamkarumepenoliyiñ
  • güxamkarumepenoliymün
  • güxamkarumepenoligmün

Küme xipayachi zugun (futuro perfecto)

  • güxamkakapenoli
  • güxamkakapenolmi
  • güxamkakapenole
  • güxamkakapenoliyu
  • güxamkakapenolimu
  • güxamkakapenoleyegu
  • güxamkakapenoliyiñ
  • güxamkakapenloiymün
  • güxamkakapenloiygün

MÜLEY ÑI XIPAYAEL CHI ZUGUN (imperativo)

Fewla xipayachi zugun (presente)

  • güxamkakilchi
  • güxamkakil
  • güxamkakilpe
  • güxamkakilyu
  • güxamkakilmu
  • güxamkakilpeyegu
  • güxamkakiliñ
  • güxamkakilmün
  • güxamkakilpeyegün