PASSO DA QUI
MP.png puw

XIPAYECHI ZUGUN MÜTEN (infinitivo)

Kishu xipa zugun (formas simples)

  • puw

Epu xipa zugun (formas compuestas)

  • puwlan

PETU XIPAYECHI ZUGUN (gerundio)

Kishu xipa zugun (formas simples)

  • puwlelan

Epu xipa zugun (formas compuestas)

  • puwlafel

EPE KIMEL CHUM PETU XIPAN CHI ZUGUN (participio)

Kishu xipa zugun (formas simples)

  • puwlan

FEYPILU CHUM XIPAYAL CHI ZUGUN (indicativo)

Petu xipachi zugun (presente)

  • puwlan
  • puwlaymi
  • puwlay
  • puwlayu
  • puwlaymu
  • puwlaygu
  • puwlayiñ
  • puwlaymün
  • puwlaygün

Epe rupaxipachi zugun (preterito imperfecto 1)

  • puwkülelan
  • puwkülelaymi
  • puwkülelay
  • puwkülelayu
  • puwkülelaymu
  • puwkülelaygu
  • puwkülelaiñ
  • puwkülelaymün
  • puwkülelaygün
 

Rupakachi zugun (preterito imperfecto 2)

  • puwlan
  • puwlaymi
  • puwlay
  • puwlayu
  • puwlaymu
  • puwlaygu
  • puwlayiñ
  • puwlaymün
  • puwlaygün

Kimfalnuel chumxipayael chi zugun (futuro imperfecto)

  • puwpelayan
  • puwpelayaymi
  • puwpelayay
  • puwpelayayu
  • puwpelayaymu
  • puwpelayaygu
  • puwpelayaiñ
  • puwpelayaymün
  • puwpelayaygün
 

Küme kimfal xipachi zugun (preterito perfecto)

  • puwpelan
  • puwpelaymi
  • puwpelay
  • puwpelayu
  • puwpelaymu
  • puwpelaygu
  • puwpelaiñ
  • puwpelaymün
  • puwpelaygün

Zoy küme kimfal xipachi zugun (pluscuamperfecto)

  • puwpelafun
  • puwpelafuymi
  • puwpelafuy
  • puwpelafuyu
  • puwpelafuymu
  • puwpelafuygu
  • puwpelafuiñ
  • puwpefulaymün
  • puwpelafuygün
 

Newe kimfalnuel xipachi zugun (preterito anterior)

  • puwpenofuli
  • puwpenofulimi
  • puwpenofule
  • puwpenofuliyu
  • puwpefunoleymu
  • puwpenofuleyegu
  • puwpenofuliyiñ
  • puwpenofuleymün
  • puwpenofuleygün

Küme kimfallu ñi chum xipayael chi zugun (futuro perfecto)

  • puwpenoli
  • puwpenolimi
  • puwpenole
  • puwpenoliyu
  • puwpenoliymu
  • puwpenoliygu
  • puwpenoliyiñ
  • puwpenoliymün
  • puwpenoliygün

CHUMLEAL TI ZUGU (condicional)

Elkünu xipayefel chi zugun (simple)

  • puwlayafun
  • puwlayafuymi
  • puwlayafuy
  • puwlayafuyu
  • puwlayafuymu
  • puwlayafuygu
  • puwlayafuiñ
  • puwlayafuymün
  • puwlayafuygün

Epukechi elkünu xipayafel chi zugun (compuesto)

  • puwlayafunem
  • puwlayafuymiyem
  • puwlayafuyem
  • puwlayafuyuem
  • puwlayafuymuem
  • puwlayafuyguem
  • puwlayafuiñem
  • puwlayafuymünem
  • puwlayafuygünem

GÜNENIECHI XIPA ZUGUN (subjunctivo)

El xipachi zugun (presente)

  • puwkilchi
  • puwkilge
  • puwkilpe
  • puwkiliyu
  • puwkinolmu
  • puwkinolpeyegu
  • puwlayaiñ
  • puwlayaymün
  • puwlayaygün

El xipakayachi zugun (preferito imperfecto)

  • puwrumenofuli
  • puwrumenofulimi
  • puwrumenofule
  • puwrumenofuliyu
  • puwrumenofulimu
  • puwrumenofuleyegu
  • puwrumenofuliyiñ
  • puwrumenofuliymün
  • puwrumenofuliygün
 

Küpael xipachi zugun (futuro imperfecto)

  • puwnofuli
  • puwnofulimi
  • puwnofule
  • puwnofuliyu
  • puwnofulimu
  • puwnofuleyegu
  • puwnofuliyiñ
  • puwnofuliymün
  • puwnofuliygün

Küme xipapeluchi zugun (preterito perfecto)

  • puwpenoli
  • puwpenolmi
  • puwpenole
  • puwpenoliyu
  • puwpenolimu
  • puwpenoleygu
  • puwpenoliyiñ
  • puwpenoliymün
  • puwpenoliygün
 

Zoy kümeelxipapechi zugun (pluscuamperfecto)

  • puwrumepenoli
  • puwrumepenolmi
  • puwrumepenole
  • puwrumepenoliyu
  • puwrumepenoliymu
  • puwrumepenoleygu
  • puwrumepenoliyiñ
  • puwrumepenoliymün
  • puwrumepenoligmün

Küme xipayachi zugun (futuro perfecto)

  • puwkapenoli
  • puwkapenolmi
  • puwkapenole
  • puwkapenoliyu
  • puwkapenolimu
  • puwkapenoleyegu
  • puwkapenoliyiñ
  • puwkapenloiymün
  • puwkapenloiygün

MÜLEY ÑI XIPAYAEL CHI ZUGUN (imperativo)

Fewla xipayachi zugun (presente)

  • puwkilchi
  • puwkil
  • puwkilpe
  • puwkilyu
  • puwkilmu
  • puwkilpeyegu
  • puwkiliñ
  • puwkilmün
  • puwkilpeyegün