PASSO DA QUI
MP.png lef

XIPAYECHI ZUGUN MÜTEN (infinitivo)

Kishu xipa zugun (formas simples)

  • lef

Epu xipa zugun (formas compuestas)

  • leflan

PETU XIPAYECHI ZUGUN (gerundio)

Kishu xipa zugun (formas simples)

  • leflelan

Epu xipa zugun (formas compuestas)

  • leflafel

EPE KIMEL CHUM PETU XIPAN CHI ZUGUN (participio)

Kishu xipa zugun (formas simples)

  • leflan

FEYPILU CHUM XIPAYAL CHI ZUGUN (indicativo)

Petu xipachi zugun (presente)

  • leflan
  • leflaymi
  • leflay
  • leflayu
  • leflaymu
  • leflaygu
  • leflayiñ
  • leflaymün
  • leflaygün

Epe rupaxipachi zugun (preterito imperfecto 1)

  • lefkülelan
  • lefkülelaymi
  • lefkülelay
  • lefkülelayu
  • lefkülelaymu
  • lefkülelaygu
  • lefkülelaiñ
  • lefkülelaymün
  • lefkülelaygün
 

Rupakachi zugun (preterito imperfecto 2)

  • leflan
  • leflaymi
  • leflay
  • leflayu
  • leflaymu
  • leflaygu
  • leflayiñ
  • leflaymün
  • leflaygün

Kimfalnuel chumxipayael chi zugun (futuro imperfecto)

  • lefpelayan
  • lefpelayaymi
  • lefpelayay
  • lefpelayayu
  • lefpelayaymu
  • lefpelayaygu
  • lefpelayaiñ
  • lefpelayaymün
  • lefpelayaygün
 

Küme kimfal xipachi zugun (preterito perfecto)

  • lefpelan
  • lefpelaymi
  • lefpelay
  • lefpelayu
  • lefpelaymu
  • lefpelaygu
  • lefpelaiñ
  • lefpelaymün
  • lefpelaygün

Zoy küme kimfal xipachi zugun (pluscuamperfecto)

  • lefpelafun
  • lefpelafuymi
  • lefpelafuy
  • lefpelafuyu
  • lefpelafuymu
  • lefpelafuygu
  • lefpelafuiñ
  • lefpefulaymün
  • lefpelafuygün
 

Newe kimfalnuel xipachi zugun (preterito anterior)

  • lefpenofuli
  • lefpenofulimi
  • lefpenofule
  • lefpenofuliyu
  • lefpefunoleymu
  • lefpenofuleyegu
  • lefpenofuliyiñ
  • lefpenofuleymün
  • lefpenofuleygün

Küme kimfallu ñi chum xipayael chi zugun (futuro perfecto)

  • lefpenoli
  • lefpenolimi
  • lefpenole
  • lefpenoliyu
  • lefpenoliymu
  • lefpenoliygu
  • lefpenoliyiñ
  • lefpenoliymün
  • lefpenoliygün

CHUMLEAL TI ZUGU (condicional)

Elkünu xipayefel chi zugun (simple)

  • leflayafun
  • leflayafuymi
  • leflayafuy
  • leflayafuyu
  • leflayafuymu
  • leflayafuygu
  • leflayafuiñ
  • leflayafuymün
  • leflayafuygün

Epukechi elkünu xipayafel chi zugun (compuesto)

  • leflayafunem
  • leflayafuymiyem
  • leflayafuyem
  • leflayafuyuem
  • leflayafuymuem
  • leflayafuyguem
  • leflayafuiñem
  • leflayafuymünem
  • leflayafuygünem

GÜNENIECHI XIPA ZUGUN (subjunctivo)

El xipachi zugun (presente)

  • lefkilchi
  • lefkilge
  • lefkilpe
  • lefkiliyu
  • lefkinolmu
  • lefkinolpeyegu
  • leflayaiñ
  • leflayaymün
  • leflayaygün

El xipakayachi zugun (preferito imperfecto)

  • lefrumenofuli
  • lefrumenofulimi
  • lefrumenofule
  • lefrumenofuliyu
  • lefrumenofulimu
  • lefrumenofuleyegu
  • lefrumenofuliyiñ
  • lefrumenofuliymün
  • lefrumenofuliygün
 

Küpael xipachi zugun (futuro imperfecto)

  • lefnofuli
  • lefnofulimi
  • lefnofule
  • lefnofuliyu
  • lefnofulimu
  • lefnofuleyegu
  • lefnofuliyiñ
  • lefnofuliymün
  • lefnofuliygün

Küme xipapeluchi zugun (preterito perfecto)

  • lefpenoli
  • lefpenolmi
  • lefpenole
  • lefpenoliyu
  • lefpenolimu
  • lefpenoleygu
  • lefpenoliyiñ
  • lefpenoliymün
  • lefpenoliygün
 

Zoy kümeelxipapechi zugun (pluscuamperfecto)

  • lefrumepenoli
  • lefrumepenolmi
  • lefrumepenole
  • lefrumepenoliyu
  • lefrumepenoliymu
  • lefrumepenoleygu
  • lefrumepenoliyiñ
  • lefrumepenoliymün
  • lefrumepenoligmün

Küme xipayachi zugun (futuro perfecto)

  • lefkapenoli
  • lefkapenolmi
  • lefkapenole
  • lefkapenoliyu
  • lefkapenolimu
  • lefkapenoleyegu
  • lefkapenoliyiñ
  • lefkapenloiymün
  • lefkapenloiygün

MÜLEY ÑI XIPAYAEL CHI ZUGUN (imperativo)

Fewla xipayachi zugun (presente)

  • lefkilchi
  • lefkil
  • lefkilpe
  • lefkilyu
  • lefkilmu
  • lefkilpeyegu
  • lefkiliñ
  • lefkilmün
  • lefkilpeyegün