PASSO DA QUI
MP.png wiri

XIPAYECHI ZUGUN MÜTEN (infinitivo)

Kishu xipa zugun (formas simples)

  • wiri

Epu xipa zugun (formas compuestas)

  • wirilan

PETU XIPAYECHI ZUGUN (gerundio)

Kishu xipa zugun (formas simples)

  • wirilen

Epu xipa zugun (formas compuestas)

  • wirinofel

EPE KIMEL CHUM PETU XIPAN CHI ZUGUN (participio)

Kishu xipa zugun (formas simples)

  • wirilan

FEYPILU CHUM XIPAYAL CHI ZUGUN (indicativo)

Petu xipachi zugun (presente)

  • wirilan
  • wiriylami
  • wirilay
  • wirilayu
  • wirilaymu
  • wirilaygu
  • wirilayiñ
  • wirilaymün
  • wirilaygün

Epe rupaxipachi zugun (preterito imperfecto 1)

  • wirilelan
  • wirilelaymi
  • wirilelay
  • wirilelayu
  • wirilelaymu
  • wirilelaygu
  • wirilelaiñ
  • wirilelaymün
  • wirilelaygün
 

Rupakachi zugun (preterito imperfecto 2)

  • wirilan
  • wirilaymi
  • wirilay
  • wirilayu
  • wirilaymu
  • wirilaygu
  • wirilayiñ
  • wirilaymün
  • wirilaygün

Kimfalnuel chumxipayael chi zugun (futuro imperfecto)

  • wiripelayan
  • wiripelayaymi
  • wiripelayay
  • wiripelayayu
  • wiripelayaymu
  • wiripelayaygu
  • wiripelayaiñ
  • wiripelayaymün
  • wiripelayaygün
 

Küme kimfal xipachi zugun (preterito perfecto)

  • wiripelan
  • wiripelaymi
  • wiripelay
  • wiripelayu
  • wiripelaymu
  • wiripelaygu
  • wiripelaiñ
  • wiripelaymün
  • wiripelaygün

Zoy küme kimfal xipachi zugun (pluscuamperfecto)

  • wiripelafun
  • wiripelafuymi
  • wiripelafuy
  • wiripelafuyu
  • wiripelafuymu
  • wiripelafuygu
  • wiripelafuiñ
  • wiripefulaymün
  • wiripelafuygün
 

Newe kimfalnuel xipachi zugun (preterito anterior)

  • wiripenofuli
  • wiripenofulimi
  • wiripenofule
  • wiripenofuliyu
  • wiripefunoleymu
  • wiripenofuleyegu
  • wiripenofuliyiñ
  • wiripenofuleymün
  • wiripenofuleygün

Küme kimfallu ñi chum xipayael chi zugun (futuro perfecto)

  • wiripenoli
  • wiripenolimi
  • wiripenole
  • wiripenoliyu
  • wiripenoliymu
  • wiripenoliygu
  • wiripenoliyiñ
  • wiripenoliymün
  • wiripenoliygün

CHUMLEAL TI ZUGU (condicional)

Elkünu xipayefel chi zugun (simple)

  • wirilayafun
  • wirilayafuymi
  • wirilayafuy
  • wirilayafuyu
  • wirilayafuymu
  • wirilayafuygu
  • wirilayafuiñ
  • wirilayafuymün
  • wirilayafuygün

Epukechi elkünu xipayafel chi zugun (compuesto)

  • wirilayafunem
  • wirilayafuymiyem
  • wirilayafuyem
  • wirilayafuyuem
  • wirilayafuymuem
  • wirilayafuyguem
  • wirilayafuiñem
  • wirilayafuymünem
  • wirilayafuygünem

GÜNENIECHI XIPA ZUGUN (subjunctivo)

El xipachi zugun (presente)

  • wirikilchi
  • wirikilge
  • wirikilpe
  • wirikiliyu
  • wirikinolmu
  • wirikinolpeyegu
  • wirilayaiñ
  • wirilayaymün
  • wirilayaygün

El xipakayachi zugun (preferito imperfecto)

  • wirirumenofuli
  • wirirumenofulimi
  • wirirumenofule
  • wirirumenofuliyu
  • wirirumenofulimu
  • wirirumenofuleyegu
  • wirirumenofuliyiñ
  • wirirumenofuliymün
  • wirirumenofuliygün
 

Küpael xipachi zugun (futuro imperfecto)

  • wirinofuli
  • wirinofulimi
  • wirinofule
  • wirinofuliyu
  • wirinofulimu
  • wirinofuleyegu
  • wirinofuliyiñ
  • wirinofuliymün
  • wirinofuliygün

Küme xipapeluchi zugun (preterito perfecto)

  • wiripenoli
  • wiripenolmi
  • wiripenole
  • wiripenoliyu
  • wiripenolimu
  • wiripenoleygu
  • wiripenoliyiñ
  • wiripenoliymün
  • wiripenoliygün
 

Zoy kümeelxipapechi zugun (pluscuamperfecto)

  • wirirumepenoli
  • wirirumepenolmi
  • wirirumepenole
  • wirirumepenoliyu
  • wirirumepenoliymu
  • wirirumepenoleygu
  • wirirumepenoliyiñ
  • wirirumepenoliymün
  • wirirumepenoligmün

Küme xipayachi zugun (futuro perfecto)

  • wirikapenoli
  • wirikapenolmi
  • wirikapenole
  • wirikapenoliyu
  • wirikapenolimu
  • wirikapenoleyegu
  • wirikapenoliyiñ
  • wirikapenloiymün
  • wirikapenloiygün

MÜLEY ÑI XIPAYAEL CHI ZUGUN (imperativo)

Fewla xipayachi zugun (presente)

  • wirikilchi
  • wirikil
  • wirikilpe
  • wirikilyu
  • wirikilmu
  • wirikilpeyegu
  • wirikiliñ
  • wirikilmün
  • wirikilpeyegün