PASSO DA QUI
EU.png atera

INDIKATIBOA

orain

lehen

ni
hi
hura
gu
zu
zuek
haiek
atera

naiz
ni
hi
hura
gu
zu
zuek
haiek
atera

nintzen
haiz hintzen
da zen
gara ginen
zara zinen
zarete zineten
dira ziren

BALDINTZA

baldintza

ni
hi
hura
gu
zu
zuek
haiek
atera

banintz
bahintz
balitz
bagina
bazina
bazinete
balira
 
 

ondorioa orain

ondorioa lehen

ni
hi
hura
gu
zu
zuek
haiek
atera

nintzateke
ni
hi
hura
gu
zu
zuek
haiek
atera

nintzatekeen
hintzateke hintzatekeen
litzateke zatekeen
ginateke ginatekeen
zinateke zinatekeen
zinatekete zinateketen
lirateke ziratekeen

POTENZIALA

 
 

hipotetikoa

ni
hi
hura
gu
zu
zuek
haiek
atera

ninteke
hinteke
liteke
gintezke
zintezke
zintezkete
litezke

SUBJUNTIBOA

orain

lehen

ni
hi
hura
gu
zu
zuek
haiek
atera

nadin
ni
hi
hura
gu
zu
zuek
haiek
atera

nendin
hadin hendin
dadin zedin
gaitezen gintezen
zaitezen zintezen
zaitezten zintezten
daitezen zitezen

IMPERATIBOA

 

ni
hi
hura
gu
zu
zuek
haiek
atera

-
hadi
bedi
-
zaitez
zaitezte
bitez