PASSO DA QUI
SV.png förblöda

INFINITIV

 

  • förblöda

INDICATIV

Presens

  • jag förblödar
  • du förblödar
  • han förblödar
  • vi förblödar
  • ni förblödar
  • de förblödar

Preteritum

  • jag förblödde
  • du förblödde
  • han förblödde
  • vi förblödde
  • ni förblödde
  • de förblödde
 

Futurum

  • jag ska förblöda
  • du ska förblöda
  • han ska förblöda
  • vi ska förblöda
  • ni ska förblöda
  • de ska förblöda

Konditionalis

  • jag skulle förblöda
  • du skulle förblöda
  • han skulle förblöda
  • vi skulle förblöda
  • ni skulle förblöda
  • de skulle förblöda
 

Perfekt

  • jag har förblött
  • du har förblött
  • han har förblött
  • vi har förblött
  • ni har förblött
  • de har förblött

Pluskvamperfekt

  • jag hade förblött
  • du hade förblött
  • han hade förblött
  • vi hade förblött
  • ni hade förblött
  • de hade förblött
 

Futurum Exaktum

  • jag kommer att ha förblött
  • du kommer att ha förblött
  • han kommer att ha förblött
  • vi kommer att ha förblött
  • ni kommer att ha förblött
  • de kommer att ha förblött

Konditionalis 2

  • jag skulle ha förblött
  • du skulle ha förblött
  • han skulle ha förblött
  • vi skulle ha förblött
  • ni skulle ha förblött
  • de skulle ha förblött