PASSO DA QUI
SV.png förbli

INFINITIV

 

  • förbli

INDICATIV

Presens

  • jag förblir
  • du förblir
  • han förblir
  • vi förblir
  • ni förblir
  • de förblir

Preteritum

  • jag förblev
  • du förblev
  • han förblev
  • vi förblev
  • ni förblev
  • de förblev
 

Futurum

  • jag ska förbli
  • du ska förbli
  • han ska förbli
  • vi ska förbli
  • ni ska förbli
  • de ska förbli

Konditionalis

  • jag skulle förbli
  • du skulle förbli
  • han skulle förbli
  • vi skulle förbli
  • ni skulle förbli
  • de skulle förbli
 

Perfekt

  • jag har förblivit
  • du har förblivit
  • han har förblivit
  • vi har förblivit
  • ni har förblivit
  • de har förblivit

Pluskvamperfekt

  • jag hade förblivit
  • du hade förblivit
  • han hade förblivit
  • vi hade förblivit
  • ni hade förblivit
  • de hade förblivit
 

Futurum Exaktum

  • jag kommer att ha förblivit
  • du kommer att ha förblivit
  • han kommer att ha förblivit
  • vi kommer att ha förblivit
  • ni kommer att ha förblivit
  • de kommer att ha förblivit

Konditionalis 2

  • jag skulle ha förblivit
  • du skulle ha förblivit
  • han skulle ha förblivit
  • vi skulle ha förblivit
  • ni skulle ha förblivit
  • de skulle ha förblivit