PASSO DA QUI
SV.png förbigå

INFINITIV

 

  • förbigå

INDICATIV

Presens

  • jag förbigår
  • du förbigår
  • han förbigår
  • vi förbigår
  • ni förbigår
  • de förbigår

Preteritum

  • jag förbigick
  • du förbigick
  • han förbigick
  • vi förbigick
  • ni förbigick
  • de förbigick
 

Futurum

  • jag ska förbigå
  • du ska förbigå
  • han ska förbigå
  • vi ska förbigå
  • ni ska förbigå
  • de ska förbigå

Konditionalis

  • jag skulle förbigå
  • du skulle förbigå
  • han skulle förbigå
  • vi skulle förbigå
  • ni skulle förbigå
  • de skulle förbigå
 

Perfekt

  • jag har förbigått
  • du har förbigått
  • han har förbigått
  • vi har förbigått
  • ni har förbigått
  • de har förbigått

Pluskvamperfekt

  • jag hade förbigått
  • du hade förbigått
  • han hade förbigått
  • vi hade förbigått
  • ni hade förbigått
  • de hade förbigått
 

Futurum Exaktum

  • jag kommer att ha förbigått
  • du kommer att ha förbigått
  • han kommer att ha förbigått
  • vi kommer att ha förbigått
  • ni kommer att ha förbigått
  • de kommer att ha förbigått

Konditionalis 2

  • jag skulle ha förbigått
  • du skulle ha förbigått
  • han skulle ha förbigått
  • vi skulle ha förbigått
  • ni skulle ha förbigått
  • de skulle ha förbigått