PASSO DA QUI
SV.png förbarma

INFINITIV

 

  • förbarma

INDICATIV

Presens

  • jag förbarmar
  • du förbarmar
  • han förbarmar
  • vi förbarmar
  • ni förbarmar
  • de förbarmar

Preteritum

  • jag förbarmade
  • du förbarmade
  • han förbarmade
  • vi förbarmade
  • ni förbarmade
  • de förbarmade
 

Futurum

  • jag ska förbarma
  • du ska förbarma
  • han ska förbarma
  • vi ska förbarma
  • ni ska förbarma
  • de ska förbarma

Konditionalis

  • jag skulle förbarma
  • du skulle förbarma
  • han skulle förbarma
  • vi skulle förbarma
  • ni skulle förbarma
  • de skulle förbarma
 

Perfekt

  • jag har förbarmat
  • du har förbarmat
  • han har förbarmat
  • vi har förbarmat
  • ni har förbarmat
  • de har förbarmat

Pluskvamperfekt

  • jag hade förbarmat
  • du hade förbarmat
  • han hade förbarmat
  • vi hade förbarmat
  • ni hade förbarmat
  • de hade förbarmat
 

Futurum Exaktum

  • jag kommer att ha förbarmat
  • du kommer att ha förbarmat
  • han kommer att ha förbarmat
  • vi kommer att ha förbarmat
  • ni kommer att ha förbarmat
  • de kommer att ha förbarmat

Konditionalis 2

  • jag skulle ha förbarmat
  • du skulle ha förbarmat
  • han skulle ha förbarmat
  • vi skulle ha förbarmat
  • ni skulle ha förbarmat
  • de skulle ha förbarmat