PASSO DA QUI
SV.png förakta

INFINITIV

 

  • förakta

INDICATIV

Presens

  • jag föraktar
  • du föraktar
  • han föraktar
  • vi föraktar
  • ni föraktar
  • de föraktar

Preteritum

  • jag föraktade
  • du föraktade
  • han föraktade
  • vi föraktade
  • ni föraktade
  • de föraktade
 

Futurum

  • jag ska förakta
  • du ska förakta
  • han ska förakta
  • vi ska förakta
  • ni ska förakta
  • de ska förakta

Konditionalis

  • jag skulle förakta
  • du skulle förakta
  • han skulle förakta
  • vi skulle förakta
  • ni skulle förakta
  • de skulle förakta
 

Perfekt

  • jag har föraktat
  • du har föraktat
  • han har föraktat
  • vi har föraktat
  • ni har föraktat
  • de har föraktat

Pluskvamperfekt

  • jag hade föraktat
  • du hade föraktat
  • han hade föraktat
  • vi hade föraktat
  • ni hade föraktat
  • de hade föraktat
 

Futurum Exaktum

  • jag kommer att ha föraktat
  • du kommer att ha föraktat
  • han kommer att ha föraktat
  • vi kommer att ha föraktat
  • ni kommer att ha föraktat
  • de kommer att ha föraktat

Konditionalis 2

  • jag skulle ha föraktat
  • du skulle ha föraktat
  • han skulle ha föraktat
  • vi skulle ha föraktat
  • ni skulle ha föraktat
  • de skulle ha föraktat