PASSO DA QUI
SV.png föra

INFINITIV

 

  • föra

INDICATIV

Presens

  • jag för
  • du för
  • han för
  • vi för
  • ni för
  • de för

Preteritum

  • jag förde
  • du förde
  • han förde
  • vi förde
  • ni förde
  • de förde
 

Futurum

  • jag ska föra
  • du ska föra
  • han ska föra
  • vi ska föra
  • ni ska föra
  • de ska föra

Konditionalis

  • jag skulle föra
  • du skulle föra
  • han skulle föra
  • vi skulle föra
  • ni skulle föra
  • de skulle föra
 

Perfekt

  • jag har fört
  • du har fört
  • han har fört
  • vi har fört
  • ni har fört
  • de har fört

Pluskvamperfekt

  • jag hade fört
  • du hade fört
  • han hade fört
  • vi hade fört
  • ni hade fört
  • de hade fört
 

Futurum Exaktum

  • jag kommer att ha fört
  • du kommer att ha fört
  • han kommer att ha fört
  • vi kommer att ha fört
  • ni kommer att ha fört
  • de kommer att ha fört

Konditionalis 2

  • jag skulle ha fört
  • du skulle ha fört
  • han skulle ha fört
  • vi skulle ha fört
  • ni skulle ha fört
  • de skulle ha fört