PASSO DA QUI
SV.png föda

INFINITIV

 

  • föda

INDICATIV

Presens

  • jag föder
  • du föder
  • han föder
  • vi föder
  • ni föder
  • de föder

Preteritum

  • jag födde
  • du födde
  • han födde
  • vi födde
  • ni födde
  • de födde
 

Futurum

  • jag ska föda
  • du ska föda
  • han ska föda
  • vi ska föda
  • ni ska föda
  • de ska föda

Konditionalis

  • jag skulle föda
  • du skulle föda
  • han skulle föda
  • vi skulle föda
  • ni skulle föda
  • de skulle föda
 

Perfekt

  • jag har fött
  • du har fött
  • han har fött
  • vi har fött
  • ni har fött
  • de har fött

Pluskvamperfekt

  • jag hade fött
  • du hade fött
  • han hade fött
  • vi hade fött
  • ni hade fött
  • de hade fött
 

Futurum Exaktum

  • jag kommer att ha fött
  • du kommer att ha fött
  • han kommer att ha fött
  • vi kommer att ha fött
  • ni kommer att ha fött
  • de kommer att ha fött

Konditionalis 2

  • jag skulle ha fött
  • du skulle ha fött
  • han skulle ha fött
  • vi skulle ha fött
  • ni skulle ha fött
  • de skulle ha fött