PASSO DA QUI
SV.png färga

INFINITIV

 

  • färga

INDICATIV

Presens

  • jag färgar
  • du färgar
  • han färgar
  • vi färgar
  • ni färgar
  • de färgar

Preteritum

  • jag färgade
  • du färgade
  • han färgade
  • vi färgade
  • ni färgade
  • de färgade
 

Futurum

  • jag ska färga
  • du ska färga
  • han ska färga
  • vi ska färga
  • ni ska färga
  • de ska färga

Konditionalis

  • jag skulle färga
  • du skulle färga
  • han skulle färga
  • vi skulle färga
  • ni skulle färga
  • de skulle färga
 

Perfekt

  • jag har färgat
  • du har färgat
  • han har färgat
  • vi har färgat
  • ni har färgat
  • de har färgat

Pluskvamperfekt

  • jag hade färgat
  • du hade färgat
  • han hade färgat
  • vi hade färgat
  • ni hade färgat
  • de hade färgat
 

Futurum Exaktum

  • jag kommer att ha färgat
  • du kommer att ha färgat
  • han kommer att ha färgat
  • vi kommer att ha färgat
  • ni kommer att ha färgat
  • de kommer att ha färgat

Konditionalis 2

  • jag skulle ha färgat
  • du skulle ha färgat
  • han skulle ha färgat
  • vi skulle ha färgat
  • ni skulle ha färgat
  • de skulle ha färgat