PASSO DA QUI
SV.png fängsla

INFINITIV

 

  • fängsla

INDICATIV

Presens

  • jag fängslar
  • du fängslar
  • han fängslar
  • vi fängslar
  • ni fängslar
  • de fängslar

Preteritum

  • jag fängslade
  • du fängslade
  • han fängslade
  • vi fängslade
  • ni fängslade
  • de fängslade
 

Futurum

  • jag ska fängsla
  • du ska fängsla
  • han ska fängsla
  • vi ska fängsla
  • ni ska fängsla
  • de ska fängsla

Konditionalis

  • jag skulle fängsla
  • du skulle fängsla
  • han skulle fängsla
  • vi skulle fängsla
  • ni skulle fängsla
  • de skulle fängsla
 

Perfekt

  • jag har fängslat
  • du har fängslat
  • han har fängslat
  • vi har fängslat
  • ni har fängslat
  • de har fängslat

Pluskvamperfekt

  • jag hade fängslat
  • du hade fängslat
  • han hade fängslat
  • vi hade fängslat
  • ni hade fängslat
  • de hade fängslat
 

Futurum Exaktum

  • jag kommer att ha fängslat
  • du kommer att ha fängslat
  • han kommer att ha fängslat
  • vi kommer att ha fängslat
  • ni kommer att ha fängslat
  • de kommer att ha fängslat

Konditionalis 2

  • jag skulle ha fängslat
  • du skulle ha fängslat
  • han skulle ha fängslat
  • vi skulle ha fängslat
  • ni skulle ha fängslat
  • de skulle ha fängslat