PASSO DA QUI
SV.png fäkta

INFINITIV

 

  • fäkta

INDICATIV

Presens

  • jag fäktar
  • du fäktar
  • han fäktar
  • vi fäktar
  • ni fäktar
  • de fäktar

Preteritum

  • jag fäktade
  • du fäktade
  • han fäktade
  • vi fäktade
  • ni fäktade
  • de fäktade
 

Futurum

  • jag ska fäkta
  • du ska fäkta
  • han ska fäkta
  • vi ska fäkta
  • ni ska fäkta
  • de ska fäkta

Konditionalis

  • jag skulle fäkta
  • du skulle fäkta
  • han skulle fäkta
  • vi skulle fäkta
  • ni skulle fäkta
  • de skulle fäkta
 

Perfekt

  • jag har fäktat
  • du har fäktat
  • han har fäktat
  • vi har fäktat
  • ni har fäktat
  • de har fäktat

Pluskvamperfekt

  • jag hade fäktat
  • du hade fäktat
  • han hade fäktat
  • vi hade fäktat
  • ni hade fäktat
  • de hade fäktat
 

Futurum Exaktum

  • jag kommer att ha fäktat
  • du kommer att ha fäktat
  • han kommer att ha fäktat
  • vi kommer att ha fäktat
  • ni kommer att ha fäktat
  • de kommer att ha fäktat

Konditionalis 2

  • jag skulle ha fäktat
  • du skulle ha fäktat
  • han skulle ha fäktat
  • vi skulle ha fäktat
  • ni skulle ha fäktat
  • de skulle ha fäktat