PASSO DA QUI
SV.png fåna

INFINITIV

 

  • fåna

INDICATIV

Presens

  • jag fånar
  • du fånar
  • han fånar
  • vi fånar
  • ni fånar
  • de fånar

Preteritum

  • jag fånade
  • du fånade
  • han fånade
  • vi fånade
  • ni fånade
  • de fånade
 

Futurum

  • jag ska fåna
  • du ska fåna
  • han ska fåna
  • vi ska fåna
  • ni ska fåna
  • de ska fåna

Konditionalis

  • jag skulle fåna
  • du skulle fåna
  • han skulle fåna
  • vi skulle fåna
  • ni skulle fåna
  • de skulle fåna
 

Perfekt

  • jag har fånat
  • du har fånat
  • han har fånat
  • vi har fånat
  • ni har fånat
  • de har fånat

Pluskvamperfekt

  • jag hade fånat
  • du hade fånat
  • han hade fånat
  • vi hade fånat
  • ni hade fånat
  • de hade fånat
 

Futurum Exaktum

  • jag kommer att ha fånat
  • du kommer att ha fånat
  • han kommer att ha fånat
  • vi kommer att ha fånat
  • ni kommer att ha fånat
  • de kommer att ha fånat

Konditionalis 2

  • jag skulle ha fånat
  • du skulle ha fånat
  • han skulle ha fånat
  • vi skulle ha fånat
  • ni skulle ha fånat
  • de skulle ha fånat