PASSO DA QUI
SV.png fålla

INFINITIV

 

  • fålla

INDICATIV

Presens

  • jag fållar
  • du fållar
  • han fållar
  • vi fållar
  • ni fållar
  • de fållar

Preteritum

  • jag fållade
  • du fållade
  • han fållade
  • vi fållade
  • ni fållade
  • de fållade
 

Futurum

  • jag ska fålla
  • du ska fålla
  • han ska fålla
  • vi ska fålla
  • ni ska fålla
  • de ska fålla

Konditionalis

  • jag skulle fålla
  • du skulle fålla
  • han skulle fålla
  • vi skulle fålla
  • ni skulle fålla
  • de skulle fålla
 

Perfekt

  • jag har fållat
  • du har fållat
  • han har fållat
  • vi har fållat
  • ni har fållat
  • de har fållat

Pluskvamperfekt

  • jag hade fållat
  • du hade fållat
  • han hade fållat
  • vi hade fållat
  • ni hade fållat
  • de hade fållat
 

Futurum Exaktum

  • jag kommer att ha fållat
  • du kommer att ha fållat
  • han kommer att ha fållat
  • vi kommer att ha fållat
  • ni kommer att ha fållat
  • de kommer att ha fållat

Konditionalis 2

  • jag skulle ha fållat
  • du skulle ha fållat
  • han skulle ha fållat
  • vi skulle ha fållat
  • ni skulle ha fållat
  • de skulle ha fållat