PASSO DA QUI
SV.png fakturera

INFINITIV

 

  • fakturera

INDICATIV

Presens

  • jag fakturerar
  • du fakturerar
  • han fakturerar
  • vi fakturerar
  • ni fakturerar
  • de fakturerar

Preteritum

  • jag fakturerade
  • du fakturerade
  • han fakturerade
  • vi fakturerade
  • ni fakturerade
  • de fakturerade
 

Futurum

  • jag ska fakturera
  • du ska fakturera
  • han ska fakturera
  • vi ska fakturera
  • ni ska fakturera
  • de ska fakturera

Konditionalis

  • jag skulle fakturera
  • du skulle fakturera
  • han skulle fakturera
  • vi skulle fakturera
  • ni skulle fakturera
  • de skulle fakturera
 

Perfekt

  • jag har fakturerat
  • du har fakturerat
  • han har fakturerat
  • vi har fakturerat
  • ni har fakturerat
  • de har fakturerat

Pluskvamperfekt

  • jag hade fakturerat
  • du hade fakturerat
  • han hade fakturerat
  • vi hade fakturerat
  • ni hade fakturerat
  • de hade fakturerat
 

Futurum Exaktum

  • jag kommer att ha fakturerat
  • du kommer att ha fakturerat
  • han kommer att ha fakturerat
  • vi kommer att ha fakturerat
  • ni kommer att ha fakturerat
  • de kommer att ha fakturerat

Konditionalis 2

  • jag skulle ha fakturerat
  • du skulle ha fakturerat
  • han skulle ha fakturerat
  • vi skulle ha fakturerat
  • ni skulle ha fakturerat
  • de skulle ha fakturerat