PASSO DA QUI
SV.png fodra

INFINITIV

 

  • fodra

INDICATIV

Presens

  • jag fodrar
  • du fodrar
  • han fodrar
  • vi fodrar
  • ni fodrar
  • de fodrar

Preteritum

  • jag fodrade
  • du fodrade
  • han fodrade
  • vi fodrade
  • ni fodrade
  • de fodrade
 

Futurum

  • jag ska fodra
  • du ska fodra
  • han ska fodra
  • vi ska fodra
  • ni ska fodra
  • de ska fodra

Konditionalis

  • jag skulle fodra
  • du skulle fodra
  • han skulle fodra
  • vi skulle fodra
  • ni skulle fodra
  • de skulle fodra
 

Perfekt

  • jag har fodrat
  • du har fodrat
  • han har fodrat
  • vi har fodrat
  • ni har fodrat
  • de har fodrat

Pluskvamperfekt

  • jag hade fodrat
  • du hade fodrat
  • han hade fodrat
  • vi hade fodrat
  • ni hade fodrat
  • de hade fodrat
 

Futurum Exaktum

  • jag kommer att ha fodrat
  • du kommer att ha fodrat
  • han kommer att ha fodrat
  • vi kommer att ha fodrat
  • ni kommer att ha fodrat
  • de kommer att ha fodrat

Konditionalis 2

  • jag skulle ha fodrat
  • du skulle ha fodrat
  • han skulle ha fodrat
  • vi skulle ha fodrat
  • ni skulle ha fodrat
  • de skulle ha fodrat