PASSO DA QUI
SV.png focka

INFINITIV

 

  • focka

INDICATIV

Presens

  • jag fockar
  • du fockar
  • han fockar
  • vi fockar
  • ni fockar
  • de fockar

Preteritum

  • jag fockade
  • du fockade
  • han fockade
  • vi fockade
  • ni fockade
  • de fockade
 

Futurum

  • jag ska focka
  • du ska focka
  • han ska focka
  • vi ska focka
  • ni ska focka
  • de ska focka

Konditionalis

  • jag skulle focka
  • du skulle focka
  • han skulle focka
  • vi skulle focka
  • ni skulle focka
  • de skulle focka
 

Perfekt

  • jag har fockat
  • du har fockat
  • han har fockat
  • vi har fockat
  • ni har fockat
  • de har fockat

Pluskvamperfekt

  • jag hade fockat
  • du hade fockat
  • han hade fockat
  • vi hade fockat
  • ni hade fockat
  • de hade fockat
 

Futurum Exaktum

  • jag kommer att ha fockat
  • du kommer att ha fockat
  • han kommer att ha fockat
  • vi kommer att ha fockat
  • ni kommer att ha fockat
  • de kommer att ha fockat

Konditionalis 2

  • jag skulle ha fockat
  • du skulle ha fockat
  • han skulle ha fockat
  • vi skulle ha fockat
  • ni skulle ha fockat
  • de skulle ha fockat