PASSO DA QUI
SV.png fnysa

INFINITIV

 

  • fnysa

INDICATIV

Presens

  • jag fnyser
  • du fnyser
  • han fnyser
  • vi fnyser
  • ni fnyser
  • de fnyser

Preteritum

  • jag fnös
  • du fnös
  • han fnös
  • vi fnös
  • ni fnös
  • de fnös
 

Futurum

  • jag ska fnysa
  • du ska fnysa
  • han ska fnysa
  • vi ska fnysa
  • ni ska fnysa
  • de ska fnysa

Konditionalis

  • jag skulle fnysa
  • du skulle fnysa
  • han skulle fnysa
  • vi skulle fnysa
  • ni skulle fnysa
  • de skulle fnysa
 

Perfekt

  • jag har fnyst
  • du har fnyst
  • han har fnyst
  • vi har fnyst
  • ni har fnyst
  • de har fnyst

Pluskvamperfekt

  • jag hade fnyst
  • du hade fnyst
  • han hade fnyst
  • vi hade fnyst
  • ni hade fnyst
  • de hade fnyst
 

Futurum Exaktum

  • jag kommer att ha fnyst
  • du kommer att ha fnyst
  • han kommer att ha fnyst
  • vi kommer att ha fnyst
  • ni kommer att ha fnyst
  • de kommer att ha fnyst

Konditionalis 2

  • jag skulle ha fnyst
  • du skulle ha fnyst
  • han skulle ha fnyst
  • vi skulle ha fnyst
  • ni skulle ha fnyst
  • de skulle ha fnyst