PASSO DA QUI
SV.png fnittra

INFINITIV

 

  • fnittra

INDICATIV

Presens

  • jag fnittrar
  • du fnittrar
  • han fnittrar
  • vi fnittrar
  • ni fnittrar
  • de fnittrar

Preteritum

  • jag fnittrade
  • du fnittrade
  • han fnittrade
  • vi fnittrade
  • ni fnittrade
  • de fnittrade
 

Futurum

  • jag ska fnittra
  • du ska fnittra
  • han ska fnittra
  • vi ska fnittra
  • ni ska fnittra
  • de ska fnittra

Konditionalis

  • jag skulle fnittra
  • du skulle fnittra
  • han skulle fnittra
  • vi skulle fnittra
  • ni skulle fnittra
  • de skulle fnittra
 

Perfekt

  • jag har fnittrat
  • du har fnittrat
  • han har fnittrat
  • vi har fnittrat
  • ni har fnittrat
  • de har fnittrat

Pluskvamperfekt

  • jag hade fnittrat
  • du hade fnittrat
  • han hade fnittrat
  • vi hade fnittrat
  • ni hade fnittrat
  • de hade fnittrat
 

Futurum Exaktum

  • jag kommer att ha fnittrat
  • du kommer att ha fnittrat
  • han kommer att ha fnittrat
  • vi kommer att ha fnittrat
  • ni kommer att ha fnittrat
  • de kommer att ha fnittrat

Konditionalis 2

  • jag skulle ha fnittrat
  • du skulle ha fnittrat
  • han skulle ha fnittrat
  • vi skulle ha fnittrat
  • ni skulle ha fnittrat
  • de skulle ha fnittrat