PASSO DA QUI
SV.png fnissa

INFINITIV

 

  • fnissa

INDICATIV

Presens

  • jag fnissar
  • du fnissar
  • han fnissar
  • vi fnissar
  • ni fnissar
  • de fnissar

Preteritum

  • jag fnissade
  • du fnissade
  • han fnissade
  • vi fnissade
  • ni fnissade
  • de fnissade
 

Futurum

  • jag ska fnissa
  • du ska fnissa
  • han ska fnissa
  • vi ska fnissa
  • ni ska fnissa
  • de ska fnissa

Konditionalis

  • jag skulle fnissa
  • du skulle fnissa
  • han skulle fnissa
  • vi skulle fnissa
  • ni skulle fnissa
  • de skulle fnissa
 

Perfekt

  • jag har fnissat
  • du har fnissat
  • han har fnissat
  • vi har fnissat
  • ni har fnissat
  • de har fnissat

Pluskvamperfekt

  • jag hade fnissat
  • du hade fnissat
  • han hade fnissat
  • vi hade fnissat
  • ni hade fnissat
  • de hade fnissat
 

Futurum Exaktum

  • jag kommer att ha fnissat
  • du kommer att ha fnissat
  • han kommer att ha fnissat
  • vi kommer att ha fnissat
  • ni kommer att ha fnissat
  • de kommer att ha fnissat

Konditionalis 2

  • jag skulle ha fnissat
  • du skulle ha fnissat
  • han skulle ha fnissat
  • vi skulle ha fnissat
  • ni skulle ha fnissat
  • de skulle ha fnissat