PASSO DA QUI
SV.png flöda

INFINITIV

 

  • flöda

INDICATIV

Presens

  • jag flödar
  • du flödar
  • han flödar
  • vi flödar
  • ni flödar
  • de flödar

Preteritum

  • jag flödade
  • du flödade
  • han flödade
  • vi flödade
  • ni flödade
  • de flödade
 

Futurum

  • jag ska flöda
  • du ska flöda
  • han ska flöda
  • vi ska flöda
  • ni ska flöda
  • de ska flöda

Konditionalis

  • jag skulle flöda
  • du skulle flöda
  • han skulle flöda
  • vi skulle flöda
  • ni skulle flöda
  • de skulle flöda
 

Perfekt

  • jag har flödat
  • du har flödat
  • han har flödat
  • vi har flödat
  • ni har flödat
  • de har flödat

Pluskvamperfekt

  • jag hade flödat
  • du hade flödat
  • han hade flödat
  • vi hade flödat
  • ni hade flödat
  • de hade flödat
 

Futurum Exaktum

  • jag kommer att ha flödat
  • du kommer att ha flödat
  • han kommer att ha flödat
  • vi kommer att ha flödat
  • ni kommer att ha flödat
  • de kommer att ha flödat

Konditionalis 2

  • jag skulle ha flödat
  • du skulle ha flödat
  • han skulle ha flödat
  • vi skulle ha flödat
  • ni skulle ha flödat
  • de skulle ha flödat