PASSO DA QUI
SV.png flämta

INFINITIV

 

  • flämta

INDICATIV

Presens

  • jag flämtar
  • du flämtar
  • han flämtar
  • vi flämtar
  • ni flämtar
  • de flämtar

Preteritum

  • jag flämtade
  • du flämtade
  • han flämtade
  • vi flämtade
  • ni flämtade
  • de flämtade
 

Futurum

  • jag ska flämta
  • du ska flämta
  • han ska flämta
  • vi ska flämta
  • ni ska flämta
  • de ska flämta

Konditionalis

  • jag skulle flämta
  • du skulle flämta
  • han skulle flämta
  • vi skulle flämta
  • ni skulle flämta
  • de skulle flämta
 

Perfekt

  • jag har flämtat
  • du har flämtat
  • han har flämtat
  • vi har flämtat
  • ni har flämtat
  • de har flämtat

Pluskvamperfekt

  • jag hade flämtat
  • du hade flämtat
  • han hade flämtat
  • vi hade flämtat
  • ni hade flämtat
  • de hade flämtat
 

Futurum Exaktum

  • jag kommer att ha flämtat
  • du kommer att ha flämtat
  • han kommer att ha flämtat
  • vi kommer att ha flämtat
  • ni kommer att ha flämtat
  • de kommer att ha flämtat

Konditionalis 2

  • jag skulle ha flämtat
  • du skulle ha flämtat
  • han skulle ha flämtat
  • vi skulle ha flämtat
  • ni skulle ha flämtat
  • de skulle ha flämtat