PASSO DA QUI
SV.png fläka

INFINITIV

 

  • fläka

INDICATIV

Presens

  • jag fläker
  • du fläker
  • han fläker
  • vi fläker
  • ni fläker
  • de fläker

Preteritum

  • jag fläkte
  • du fläkte
  • han fläkte
  • vi fläkte
  • ni fläkte
  • de fläkte
 

Futurum

  • jag ska fläka
  • du ska fläka
  • han ska fläka
  • vi ska fläka
  • ni ska fläka
  • de ska fläka

Konditionalis

  • jag skulle fläka
  • du skulle fläka
  • han skulle fläka
  • vi skulle fläka
  • ni skulle fläka
  • de skulle fläka
 

Perfekt

  • jag har fläkt
  • du har fläkt
  • han har fläkt
  • vi har fläkt
  • ni har fläkt
  • de har fläkt

Pluskvamperfekt

  • jag hade fläkt
  • du hade fläkt
  • han hade fläkt
  • vi hade fläkt
  • ni hade fläkt
  • de hade fläkt
 

Futurum Exaktum

  • jag kommer att ha fläkt
  • du kommer att ha fläkt
  • han kommer att ha fläkt
  • vi kommer att ha fläkt
  • ni kommer att ha fläkt
  • de kommer att ha fläkt

Konditionalis 2

  • jag skulle ha fläkt
  • du skulle ha fläkt
  • han skulle ha fläkt
  • vi skulle ha fläkt
  • ni skulle ha fläkt
  • de skulle ha fläkt