PASSO DA QUI
SV.png fläcka

INFINITIV

 

  • fläcka

INDICATIV

Presens

  • jag fläckar
  • du fläckar
  • han fläckar
  • vi fläckar
  • ni fläckar
  • de fläckar

Preteritum

  • jag fläckade
  • du fläckade
  • han fläckade
  • vi fläckade
  • ni fläckade
  • de fläckade
 

Futurum

  • jag ska fläcka
  • du ska fläcka
  • han ska fläcka
  • vi ska fläcka
  • ni ska fläcka
  • de ska fläcka

Konditionalis

  • jag skulle fläcka
  • du skulle fläcka
  • han skulle fläcka
  • vi skulle fläcka
  • ni skulle fläcka
  • de skulle fläcka
 

Perfekt

  • jag har fläckat
  • du har fläckat
  • han har fläckat
  • vi har fläckat
  • ni har fläckat
  • de har fläckat

Pluskvamperfekt

  • jag hade fläckat
  • du hade fläckat
  • han hade fläckat
  • vi hade fläckat
  • ni hade fläckat
  • de hade fläckat
 

Futurum Exaktum

  • jag kommer att ha fläckat
  • du kommer att ha fläckat
  • han kommer att ha fläckat
  • vi kommer att ha fläckat
  • ni kommer att ha fläckat
  • de kommer att ha fläckat

Konditionalis 2

  • jag skulle ha fläckat
  • du skulle ha fläckat
  • han skulle ha fläckat
  • vi skulle ha fläckat
  • ni skulle ha fläckat
  • de skulle ha fläckat