PASSO DA QUI
SV.png flåsa

INFINITIV

 

  • flåsa

INDICATIV

Presens

  • jag flåsar
  • du flåsar
  • han flåsar
  • vi flåsar
  • ni flåsar
  • de flåsar

Preteritum

  • jag flåste
  • du flåste
  • han flåste
  • vi flåste
  • ni flåste
  • de flåste
 

Futurum

  • jag ska flåsa
  • du ska flåsa
  • han ska flåsa
  • vi ska flåsa
  • ni ska flåsa
  • de ska flåsa

Konditionalis

  • jag skulle flåsa
  • du skulle flåsa
  • han skulle flåsa
  • vi skulle flåsa
  • ni skulle flåsa
  • de skulle flåsa
 

Perfekt

  • jag har flåsat
  • du har flåsat
  • han har flåsat
  • vi har flåsat
  • ni har flåsat
  • de har flåsat

Pluskvamperfekt

  • jag hade flåsat
  • du hade flåsat
  • han hade flåsat
  • vi hade flåsat
  • ni hade flåsat
  • de hade flåsat
 

Futurum Exaktum

  • jag kommer att ha flåsat
  • du kommer att ha flåsat
  • han kommer att ha flåsat
  • vi kommer att ha flåsat
  • ni kommer att ha flåsat
  • de kommer att ha flåsat

Konditionalis 2

  • jag skulle ha flåsat
  • du skulle ha flåsat
  • han skulle ha flåsat
  • vi skulle ha flåsat
  • ni skulle ha flåsat
  • de skulle ha flåsat