PASSO DA QUI
SV.png flå

INFINITIV

 

  • flå

INDICATIV

Presens

  • jag flår
  • du flår
  • han flår
  • vi flår
  • ni flår
  • de flår

Preteritum

  • jag flådde
  • du flådde
  • han flådde
  • vi flådde
  • ni flådde
  • de flådde
 

Futurum

  • jag ska flå
  • du ska flå
  • han ska flå
  • vi ska flå
  • ni ska flå
  • de ska flå

Konditionalis

  • jag skulle flå
  • du skulle flå
  • han skulle flå
  • vi skulle flå
  • ni skulle flå
  • de skulle flå
 

Perfekt

  • jag har flått
  • du har flått
  • han har flått
  • vi har flått
  • ni har flått
  • de har flått

Pluskvamperfekt

  • jag hade flått
  • du hade flått
  • han hade flått
  • vi hade flått
  • ni hade flått
  • de hade flått
 

Futurum Exaktum

  • jag kommer att ha flått
  • du kommer att ha flått
  • han kommer att ha flått
  • vi kommer att ha flått
  • ni kommer att ha flått
  • de kommer att ha flått

Konditionalis 2

  • jag skulle ha flått
  • du skulle ha flått
  • han skulle ha flått
  • vi skulle ha flått
  • ni skulle ha flått
  • de skulle ha flått