PASSO DA QUI
SV.png fluktuera

INFINITIV

 

  • fluktuera

INDICATIV

Presens

  • jag fluktuerar
  • du fluktuerar
  • han fluktuerar
  • vi fluktuerar
  • ni fluktuerar
  • de fluktuerar

Preteritum

  • jag fluktuerade
  • du fluktuerade
  • han fluktuerade
  • vi fluktuerade
  • ni fluktuerade
  • de fluktuerade
 

Futurum

  • jag ska fluktuera
  • du ska fluktuera
  • han ska fluktuera
  • vi ska fluktuera
  • ni ska fluktuera
  • de ska fluktuera

Konditionalis

  • jag skulle fluktuera
  • du skulle fluktuera
  • han skulle fluktuera
  • vi skulle fluktuera
  • ni skulle fluktuera
  • de skulle fluktuera
 

Perfekt

  • jag har fluktuerat
  • du har fluktuerat
  • han har fluktuerat
  • vi har fluktuerat
  • ni har fluktuerat
  • de har fluktuerat

Pluskvamperfekt

  • jag hade fluktuerat
  • du hade fluktuerat
  • han hade fluktuerat
  • vi hade fluktuerat
  • ni hade fluktuerat
  • de hade fluktuerat
 

Futurum Exaktum

  • jag kommer att ha fluktuerat
  • du kommer att ha fluktuerat
  • han kommer att ha fluktuerat
  • vi kommer att ha fluktuerat
  • ni kommer att ha fluktuerat
  • de kommer att ha fluktuerat

Konditionalis 2

  • jag skulle ha fluktuerat
  • du skulle ha fluktuerat
  • han skulle ha fluktuerat
  • vi skulle ha fluktuerat
  • ni skulle ha fluktuerat
  • de skulle ha fluktuerat