PASSO DA QUI
SV.png flimra

INFINITIV

 

  • flimra

INDICATIV

Presens

  • jag flimrar
  • du flimrar
  • han flimrar
  • vi flimrar
  • ni flimrar
  • de flimrar

Preteritum

  • jag flimrade
  • du flimrade
  • han flimrade
  • vi flimrade
  • ni flimrade
  • de flimrade
 

Futurum

  • jag ska flimra
  • du ska flimra
  • han ska flimra
  • vi ska flimra
  • ni ska flimra
  • de ska flimra

Konditionalis

  • jag skulle flimra
  • du skulle flimra
  • han skulle flimra
  • vi skulle flimra
  • ni skulle flimra
  • de skulle flimra
 

Perfekt

  • jag har flimrat
  • du har flimrat
  • han har flimrat
  • vi har flimrat
  • ni har flimrat
  • de har flimrat

Pluskvamperfekt

  • jag hade flimrat
  • du hade flimrat
  • han hade flimrat
  • vi hade flimrat
  • ni hade flimrat
  • de hade flimrat
 

Futurum Exaktum

  • jag kommer att ha flimrat
  • du kommer att ha flimrat
  • han kommer att ha flimrat
  • vi kommer att ha flimrat
  • ni kommer att ha flimrat
  • de kommer att ha flimrat

Konditionalis 2

  • jag skulle ha flimrat
  • du skulle ha flimrat
  • han skulle ha flimrat
  • vi skulle ha flimrat
  • ni skulle ha flimrat
  • de skulle ha flimrat