PASSO DA QUI
SV.png flaxa

INFINITIV

 

  • flaxa

INDICATIV

Presens

  • jag flaxar
  • du flaxar
  • han flaxar
  • vi flaxar
  • ni flaxar
  • de flaxar

Preteritum

  • jag flaxade
  • du flaxade
  • han flaxade
  • vi flaxade
  • ni flaxade
  • de flaxade
 

Futurum

  • jag ska flaxa
  • du ska flaxa
  • han ska flaxa
  • vi ska flaxa
  • ni ska flaxa
  • de ska flaxa

Konditionalis

  • jag skulle flaxa
  • du skulle flaxa
  • han skulle flaxa
  • vi skulle flaxa
  • ni skulle flaxa
  • de skulle flaxa
 

Perfekt

  • jag har flaxat
  • du har flaxat
  • han har flaxat
  • vi har flaxat
  • ni har flaxat
  • de har flaxat

Pluskvamperfekt

  • jag hade flaxat
  • du hade flaxat
  • han hade flaxat
  • vi hade flaxat
  • ni hade flaxat
  • de hade flaxat
 

Futurum Exaktum

  • jag kommer att ha flaxat
  • du kommer att ha flaxat
  • han kommer att ha flaxat
  • vi kommer att ha flaxat
  • ni kommer att ha flaxat
  • de kommer att ha flaxat

Konditionalis 2

  • jag skulle ha flaxat
  • du skulle ha flaxat
  • han skulle ha flaxat
  • vi skulle ha flaxat
  • ni skulle ha flaxat
  • de skulle ha flaxat