PASSO DA QUI
SV.png flanera

INFINITIV

 

  • flanera

INDICATIV

Presens

  • jag flanerar
  • du flanerar
  • han flanerar
  • vi flanerar
  • ni flanerar
  • de flanerar

Preteritum

  • jag flanerade
  • du flanerade
  • han flanerade
  • vi flanerade
  • ni flanerade
  • de flanerade
 

Futurum

  • jag ska flanera
  • du ska flanera
  • han ska flanera
  • vi ska flanera
  • ni ska flanera
  • de ska flanera

Konditionalis

  • jag skulle flanera
  • du skulle flanera
  • han skulle flanera
  • vi skulle flanera
  • ni skulle flanera
  • de skulle flanera
 

Perfekt

  • jag har flanerat
  • du har flanerat
  • han har flanerat
  • vi har flanerat
  • ni har flanerat
  • de har flanerat

Pluskvamperfekt

  • jag hade flanerat
  • du hade flanerat
  • han hade flanerat
  • vi hade flanerat
  • ni hade flanerat
  • de hade flanerat
 

Futurum Exaktum

  • jag kommer att ha flanerat
  • du kommer att ha flanerat
  • han kommer att ha flanerat
  • vi kommer att ha flanerat
  • ni kommer att ha flanerat
  • de kommer att ha flanerat

Konditionalis 2

  • jag skulle ha flanerat
  • du skulle ha flanerat
  • han skulle ha flanerat
  • vi skulle ha flanerat
  • ni skulle ha flanerat
  • de skulle ha flanerat