PASSO DA QUI
SV.png fladdra

INFINITIV

 

  • fladdra

INDICATIV

Presens

  • jag fladdrar
  • du fladdrar
  • han fladdrar
  • vi fladdrar
  • ni fladdrar
  • de fladdrar

Preteritum

  • jag fladdrade
  • du fladdrade
  • han fladdrade
  • vi fladdrade
  • ni fladdrade
  • de fladdrade
 

Futurum

  • jag ska fladdra
  • du ska fladdra
  • han ska fladdra
  • vi ska fladdra
  • ni ska fladdra
  • de ska fladdra

Konditionalis

  • jag skulle fladdra
  • du skulle fladdra
  • han skulle fladdra
  • vi skulle fladdra
  • ni skulle fladdra
  • de skulle fladdra
 

Perfekt

  • jag har fladdrat
  • du har fladdrat
  • han har fladdrat
  • vi har fladdrat
  • ni har fladdrat
  • de har fladdrat

Pluskvamperfekt

  • jag hade fladdrat
  • du hade fladdrat
  • han hade fladdrat
  • vi hade fladdrat
  • ni hade fladdrat
  • de hade fladdrat
 

Futurum Exaktum

  • jag kommer att ha fladdrat
  • du kommer att ha fladdrat
  • han kommer att ha fladdrat
  • vi kommer att ha fladdrat
  • ni kommer att ha fladdrat
  • de kommer att ha fladdrat

Konditionalis 2

  • jag skulle ha fladdrat
  • du skulle ha fladdrat
  • han skulle ha fladdrat
  • vi skulle ha fladdrat
  • ni skulle ha fladdrat
  • de skulle ha fladdrat