PASSO DA QUI
SV.png flacka

INFINITIV

 

  • flacka

INDICATIV

Presens

  • jag flackar
  • du flackar
  • han flackar
  • vi flackar
  • ni flackar
  • de flackar

Preteritum

  • jag flackade
  • du flackade
  • han flackade
  • vi flackade
  • ni flackade
  • de flackade
 

Futurum

  • jag ska flacka
  • du ska flacka
  • han ska flacka
  • vi ska flacka
  • ni ska flacka
  • de ska flacka

Konditionalis

  • jag skulle flacka
  • du skulle flacka
  • han skulle flacka
  • vi skulle flacka
  • ni skulle flacka
  • de skulle flacka
 

Perfekt

  • jag har flackat
  • du har flackat
  • han har flackat
  • vi har flackat
  • ni har flackat
  • de har flackat

Pluskvamperfekt

  • jag hade flackat
  • du hade flackat
  • han hade flackat
  • vi hade flackat
  • ni hade flackat
  • de hade flackat
 

Futurum Exaktum

  • jag kommer att ha flackat
  • du kommer att ha flackat
  • han kommer att ha flackat
  • vi kommer att ha flackat
  • ni kommer att ha flackat
  • de kommer att ha flackat

Konditionalis 2

  • jag skulle ha flackat
  • du skulle ha flackat
  • han skulle ha flackat
  • vi skulle ha flackat
  • ni skulle ha flackat
  • de skulle ha flackat