PASSO DA QUI
SV.png flabba

INFINITIV

 

  • flabba

INDICATIV

Presens

  • jag flabbar
  • du flabbar
  • han flabbar
  • vi flabbar
  • ni flabbar
  • de flabbar

Preteritum

  • jag flabbade
  • du flabbade
  • han flabbade
  • vi flabbade
  • ni flabbade
  • de flabbade
 

Futurum

  • jag ska flabba
  • du ska flabba
  • han ska flabba
  • vi ska flabba
  • ni ska flabba
  • de ska flabba

Konditionalis

  • jag skulle flabba
  • du skulle flabba
  • han skulle flabba
  • vi skulle flabba
  • ni skulle flabba
  • de skulle flabba
 

Perfekt

  • jag har flabbat
  • du har flabbat
  • han har flabbat
  • vi har flabbat
  • ni har flabbat
  • de har flabbat

Pluskvamperfekt

  • jag hade flabbat
  • du hade flabbat
  • han hade flabbat
  • vi hade flabbat
  • ni hade flabbat
  • de hade flabbat
 

Futurum Exaktum

  • jag kommer att ha flabbat
  • du kommer att ha flabbat
  • han kommer att ha flabbat
  • vi kommer att ha flabbat
  • ni kommer att ha flabbat
  • de kommer att ha flabbat

Konditionalis 2

  • jag skulle ha flabbat
  • du skulle ha flabbat
  • han skulle ha flabbat
  • vi skulle ha flabbat
  • ni skulle ha flabbat
  • de skulle ha flabbat