PASSO DA QUI
SV.png fjäska

INFINITIV

 

  • fjäska

INDICATIV

Presens

  • jag fjäskar
  • du fjäskar
  • han fjäskar
  • vi fjäskar
  • ni fjäskar
  • de fjäskar

Preteritum

  • jag fjäskade
  • du fjäskade
  • han fjäskade
  • vi fjäskade
  • ni fjäskade
  • de fjäskade
 

Futurum

  • jag ska fjäska
  • du ska fjäska
  • han ska fjäska
  • vi ska fjäska
  • ni ska fjäska
  • de ska fjäska

Konditionalis

  • jag skulle fjäska
  • du skulle fjäska
  • han skulle fjäska
  • vi skulle fjäska
  • ni skulle fjäska
  • de skulle fjäska
 

Perfekt

  • jag har fjäskat
  • du har fjäskat
  • han har fjäskat
  • vi har fjäskat
  • ni har fjäskat
  • de har fjäskat

Pluskvamperfekt

  • jag hade fjäskat
  • du hade fjäskat
  • han hade fjäskat
  • vi hade fjäskat
  • ni hade fjäskat
  • de hade fjäskat
 

Futurum Exaktum

  • jag kommer att ha fjäskat
  • du kommer att ha fjäskat
  • han kommer att ha fjäskat
  • vi kommer att ha fjäskat
  • ni kommer att ha fjäskat
  • de kommer att ha fjäskat

Konditionalis 2

  • jag skulle ha fjäskat
  • du skulle ha fjäskat
  • han skulle ha fjäskat
  • vi skulle ha fjäskat
  • ni skulle ha fjäskat
  • de skulle ha fjäskat