PASSO DA QUI
SV.png fjälla

INFINITIV

 

  • fjälla

INDICATIV

Presens

  • jag fjällar
  • du fjällar
  • han fjällar
  • vi fjällar
  • ni fjällar
  • de fjällar

Preteritum

  • jag fjällade
  • du fjällade
  • han fjällade
  • vi fjällade
  • ni fjällade
  • de fjällade
 

Futurum

  • jag ska fjälla
  • du ska fjälla
  • han ska fjälla
  • vi ska fjälla
  • ni ska fjälla
  • de ska fjälla

Konditionalis

  • jag skulle fjälla
  • du skulle fjälla
  • han skulle fjälla
  • vi skulle fjälla
  • ni skulle fjälla
  • de skulle fjälla
 

Perfekt

  • jag har fjällat
  • du har fjällat
  • han har fjällat
  • vi har fjällat
  • ni har fjällat
  • de har fjällat

Pluskvamperfekt

  • jag hade fjällat
  • du hade fjällat
  • han hade fjällat
  • vi hade fjällat
  • ni hade fjällat
  • de hade fjällat
 

Futurum Exaktum

  • jag kommer att ha fjällat
  • du kommer att ha fjällat
  • han kommer att ha fjällat
  • vi kommer att ha fjällat
  • ni kommer att ha fjällat
  • de kommer att ha fjällat

Konditionalis 2

  • jag skulle ha fjällat
  • du skulle ha fjällat
  • han skulle ha fjällat
  • vi skulle ha fjällat
  • ni skulle ha fjällat
  • de skulle ha fjällat