PASSO DA QUI
SV.png fjädra

INFINITIV

 

  • fjädra

INDICATIV

Presens

  • jag fjädrar
  • du fjädrar
  • han fjädrar
  • vi fjädrar
  • ni fjädrar
  • de fjädrar

Preteritum

  • jag fjädrade
  • du fjädrade
  • han fjädrade
  • vi fjädrade
  • ni fjädrade
  • de fjädrade
 

Futurum

  • jag ska fjädra
  • du ska fjädra
  • han ska fjädra
  • vi ska fjädra
  • ni ska fjädra
  • de ska fjädra

Konditionalis

  • jag skulle fjädra
  • du skulle fjädra
  • han skulle fjädra
  • vi skulle fjädra
  • ni skulle fjädra
  • de skulle fjädra
 

Perfekt

  • jag har fjädrat
  • du har fjädrat
  • han har fjädrat
  • vi har fjädrat
  • ni har fjädrat
  • de har fjädrat

Pluskvamperfekt

  • jag hade fjädrat
  • du hade fjädrat
  • han hade fjädrat
  • vi hade fjädrat
  • ni hade fjädrat
  • de hade fjädrat
 

Futurum Exaktum

  • jag kommer att ha fjädrat
  • du kommer att ha fjädrat
  • han kommer att ha fjädrat
  • vi kommer att ha fjädrat
  • ni kommer att ha fjädrat
  • de kommer att ha fjädrat

Konditionalis 2

  • jag skulle ha fjädrat
  • du skulle ha fjädrat
  • han skulle ha fjädrat
  • vi skulle ha fjädrat
  • ni skulle ha fjädrat
  • de skulle ha fjädrat