PASSO DA QUI
SV.png fira

INFINITIV

 

  • fira

INDICATIV

Presens

  • jag firar
  • du firar
  • han firar
  • vi firar
  • ni firar
  • de firar

Preteritum

  • jag firade
  • du firade
  • han firade
  • vi firade
  • ni firade
  • de firade
 

Futurum

  • jag ska fira
  • du ska fira
  • han ska fira
  • vi ska fira
  • ni ska fira
  • de ska fira

Konditionalis

  • jag skulle fira
  • du skulle fira
  • han skulle fira
  • vi skulle fira
  • ni skulle fira
  • de skulle fira
 

Perfekt

  • jag har firat
  • du har firat
  • han har firat
  • vi har firat
  • ni har firat
  • de har firat

Pluskvamperfekt

  • jag hade firat
  • du hade firat
  • han hade firat
  • vi hade firat
  • ni hade firat
  • de hade firat
 

Futurum Exaktum

  • jag kommer att ha firat
  • du kommer att ha firat
  • han kommer att ha firat
  • vi kommer att ha firat
  • ni kommer att ha firat
  • de kommer att ha firat

Konditionalis 2

  • jag skulle ha firat
  • du skulle ha firat
  • han skulle ha firat
  • vi skulle ha firat
  • ni skulle ha firat
  • de skulle ha firat