PASSO DA QUI
SV.png fingra

INFINITIV

 

  • fingra

INDICATIV

Presens

  • jag fingrar
  • du fingrar
  • han fingrar
  • vi fingrar
  • ni fingrar
  • de fingrar

Preteritum

  • jag fingrade
  • du fingrade
  • han fingrade
  • vi fingrade
  • ni fingrade
  • de fingrade
 

Futurum

  • jag ska fingra
  • du ska fingra
  • han ska fingra
  • vi ska fingra
  • ni ska fingra
  • de ska fingra

Konditionalis

  • jag skulle fingra
  • du skulle fingra
  • han skulle fingra
  • vi skulle fingra
  • ni skulle fingra
  • de skulle fingra
 

Perfekt

  • jag har fingrat
  • du har fingrat
  • han har fingrat
  • vi har fingrat
  • ni har fingrat
  • de har fingrat

Pluskvamperfekt

  • jag hade fingrat
  • du hade fingrat
  • han hade fingrat
  • vi hade fingrat
  • ni hade fingrat
  • de hade fingrat
 

Futurum Exaktum

  • jag kommer att ha fingrat
  • du kommer att ha fingrat
  • han kommer att ha fingrat
  • vi kommer att ha fingrat
  • ni kommer att ha fingrat
  • de kommer att ha fingrat

Konditionalis 2

  • jag skulle ha fingrat
  • du skulle ha fingrat
  • han skulle ha fingrat
  • vi skulle ha fingrat
  • ni skulle ha fingrat
  • de skulle ha fingrat