PASSO DA QUI
SV.png finansiera

INFINITIV

 

  • finansiera

INDICATIV

Presens

  • jag finansierar
  • du finansierar
  • han finansierar
  • vi finansierar
  • ni finansierar
  • de finansierar

Preteritum

  • jag finansierade
  • du finansierade
  • han finansierade
  • vi finansierade
  • ni finansierade
  • de finansierade
 

Futurum

  • jag ska finansiera
  • du ska finansiera
  • han ska finansiera
  • vi ska finansiera
  • ni ska finansiera
  • de ska finansiera

Konditionalis

  • jag skulle finansiera
  • du skulle finansiera
  • han skulle finansiera
  • vi skulle finansiera
  • ni skulle finansiera
  • de skulle finansiera
 

Perfekt

  • jag har finansierat
  • du har finansierat
  • han har finansierat
  • vi har finansierat
  • ni har finansierat
  • de har finansierat

Pluskvamperfekt

  • jag hade finansierat
  • du hade finansierat
  • han hade finansierat
  • vi hade finansierat
  • ni hade finansierat
  • de hade finansierat
 

Futurum Exaktum

  • jag kommer att ha finansierat
  • du kommer att ha finansierat
  • han kommer att ha finansierat
  • vi kommer att ha finansierat
  • ni kommer att ha finansierat
  • de kommer att ha finansierat

Konditionalis 2

  • jag skulle ha finansierat
  • du skulle ha finansierat
  • han skulle ha finansierat
  • vi skulle ha finansierat
  • ni skulle ha finansierat
  • de skulle ha finansierat