PASSO DA QUI
SV.png finfördela

INFINITIV

 

  • finfördela

INDICATIV

Presens

  • jag finfördelar
  • du finfördelar
  • han finfördelar
  • vi finfördelar
  • ni finfördelar
  • de finfördelar

Preteritum

  • jag finfördelade
  • du finfördelade
  • han finfördelade
  • vi finfördelade
  • ni finfördelade
  • de finfördelade
 

Futurum

  • jag ska finfördela
  • du ska finfördela
  • han ska finfördela
  • vi ska finfördela
  • ni ska finfördela
  • de ska finfördela

Konditionalis

  • jag skulle finfördela
  • du skulle finfördela
  • han skulle finfördela
  • vi skulle finfördela
  • ni skulle finfördela
  • de skulle finfördela
 

Perfekt

  • jag har finfördelat
  • du har finfördelat
  • han har finfördelat
  • vi har finfördelat
  • ni har finfördelat
  • de har finfördelat

Pluskvamperfekt

  • jag hade finfördelat
  • du hade finfördelat
  • han hade finfördelat
  • vi hade finfördelat
  • ni hade finfördelat
  • de hade finfördelat
 

Futurum Exaktum

  • jag kommer att ha finfördelat
  • du kommer att ha finfördelat
  • han kommer att ha finfördelat
  • vi kommer att ha finfördelat
  • ni kommer att ha finfördelat
  • de kommer att ha finfördelat

Konditionalis 2

  • jag skulle ha finfördelat
  • du skulle ha finfördelat
  • han skulle ha finfördelat
  • vi skulle ha finfördelat
  • ni skulle ha finfördelat
  • de skulle ha finfördelat