PASSO DA QUI
SV.png filosofera

INFINITIV

 

  • filosofera

INDICATIV

Presens

  • jag filosoferar
  • du filosoferar
  • han filosoferar
  • vi filosoferar
  • ni filosoferar
  • de filosoferar

Preteritum

  • jag filosoferade
  • du filosoferade
  • han filosoferade
  • vi filosoferade
  • ni filosoferade
  • de filosoferade
 

Futurum

  • jag ska filosofera
  • du ska filosofera
  • han ska filosofera
  • vi ska filosofera
  • ni ska filosofera
  • de ska filosofera

Konditionalis

  • jag skulle filosofera
  • du skulle filosofera
  • han skulle filosofera
  • vi skulle filosofera
  • ni skulle filosofera
  • de skulle filosofera
 

Perfekt

  • jag har filosoferat
  • du har filosoferat
  • han har filosoferat
  • vi har filosoferat
  • ni har filosoferat
  • de har filosoferat

Pluskvamperfekt

  • jag hade filosoferat
  • du hade filosoferat
  • han hade filosoferat
  • vi hade filosoferat
  • ni hade filosoferat
  • de hade filosoferat
 

Futurum Exaktum

  • jag kommer att ha filosoferat
  • du kommer att ha filosoferat
  • han kommer att ha filosoferat
  • vi kommer att ha filosoferat
  • ni kommer att ha filosoferat
  • de kommer att ha filosoferat

Konditionalis 2

  • jag skulle ha filosoferat
  • du skulle ha filosoferat
  • han skulle ha filosoferat
  • vi skulle ha filosoferat
  • ni skulle ha filosoferat
  • de skulle ha filosoferat