PASSO DA QUI
SV.png fiffla

INFINITIV

 

  • fiffla

INDICATIV

Presens

  • jag fifflar
  • du fifflar
  • han fifflar
  • vi fifflar
  • ni fifflar
  • de fifflar

Preteritum

  • jag fifflade
  • du fifflade
  • han fifflade
  • vi fifflade
  • ni fifflade
  • de fifflade
 

Futurum

  • jag ska fiffla
  • du ska fiffla
  • han ska fiffla
  • vi ska fiffla
  • ni ska fiffla
  • de ska fiffla

Konditionalis

  • jag skulle fiffla
  • du skulle fiffla
  • han skulle fiffla
  • vi skulle fiffla
  • ni skulle fiffla
  • de skulle fiffla
 

Perfekt

  • jag har fifflat
  • du har fifflat
  • han har fifflat
  • vi har fifflat
  • ni har fifflat
  • de har fifflat

Pluskvamperfekt

  • jag hade fifflat
  • du hade fifflat
  • han hade fifflat
  • vi hade fifflat
  • ni hade fifflat
  • de hade fifflat
 

Futurum Exaktum

  • jag kommer att ha fifflat
  • du kommer att ha fifflat
  • han kommer att ha fifflat
  • vi kommer att ha fifflat
  • ni kommer att ha fifflat
  • de kommer att ha fifflat

Konditionalis 2

  • jag skulle ha fifflat
  • du skulle ha fifflat
  • han skulle ha fifflat
  • vi skulle ha fifflat
  • ni skulle ha fifflat
  • de skulle ha fifflat