PASSO DA QUI
SV.png felas

INFINITIV

 

  • felas

INDICATIV

Presens

  • jag felas
  • du felas
  • han felas
  • vi felas
  • ni felas
  • de felas

Preteritum

  • jag felades
  • du felades
  • han felades
  • vi felades
  • ni felades
  • de felades
 

Futurum

  • jag ska felas
  • du ska felas
  • han ska felas
  • vi ska felas
  • ni ska felas
  • de ska felas

Konditionalis

  • jag skulle felas
  • du skulle felas
  • han skulle felas
  • vi skulle felas
  • ni skulle felas
  • de skulle felas
 

Perfekt

  • jag har felats
  • du har felats
  • han har felats
  • vi har felats
  • ni har felats
  • de har felats

Pluskvamperfekt

  • jag hade felats
  • du hade felats
  • han hade felats
  • vi hade felats
  • ni hade felats
  • de hade felats
 

Futurum Exaktum

  • jag kommer att ha felats
  • du kommer att ha felats
  • han kommer att ha felats
  • vi kommer att ha felats
  • ni kommer att ha felats
  • de kommer att ha felats

Konditionalis 2

  • jag skulle ha felats
  • du skulle ha felats
  • han skulle ha felats
  • vi skulle ha felats
  • ni skulle ha felats
  • de skulle ha felats