PASSO DA QUI
SV.png fela

INFINITIV

 

  • fela

INDICATIV

Presens

  • jag felar
  • du felar
  • han felar
  • vi felar
  • ni felar
  • de felar

Preteritum

  • jag felade
  • du felade
  • han felade
  • vi felade
  • ni felade
  • de felade
 

Futurum

  • jag ska fela
  • du ska fela
  • han ska fela
  • vi ska fela
  • ni ska fela
  • de ska fela

Konditionalis

  • jag skulle fela
  • du skulle fela
  • han skulle fela
  • vi skulle fela
  • ni skulle fela
  • de skulle fela
 

Perfekt

  • jag har felat
  • du har felat
  • han har felat
  • vi har felat
  • ni har felat
  • de har felat

Pluskvamperfekt

  • jag hade felat
  • du hade felat
  • han hade felat
  • vi hade felat
  • ni hade felat
  • de hade felat
 

Futurum Exaktum

  • jag kommer att ha felat
  • du kommer att ha felat
  • han kommer att ha felat
  • vi kommer att ha felat
  • ni kommer att ha felat
  • de kommer att ha felat

Konditionalis 2

  • jag skulle ha felat
  • du skulle ha felat
  • han skulle ha felat
  • vi skulle ha felat
  • ni skulle ha felat
  • de skulle ha felat