PASSO DA QUI
SV.png fega

INFINITIV

 

  • fega

INDICATIV

Presens

  • jag fegar
  • du fegar
  • han fegar
  • vi fegar
  • ni fegar
  • de fegar

Preteritum

  • jag fegade
  • du fegade
  • han fegade
  • vi fegade
  • ni fegade
  • de fegade
 

Futurum

  • jag ska fega
  • du ska fega
  • han ska fega
  • vi ska fega
  • ni ska fega
  • de ska fega

Konditionalis

  • jag skulle fega
  • du skulle fega
  • han skulle fega
  • vi skulle fega
  • ni skulle fega
  • de skulle fega
 

Perfekt

  • jag har fegat
  • du har fegat
  • han har fegat
  • vi har fegat
  • ni har fegat
  • de har fegat

Pluskvamperfekt

  • jag hade fegat
  • du hade fegat
  • han hade fegat
  • vi hade fegat
  • ni hade fegat
  • de hade fegat
 

Futurum Exaktum

  • jag kommer att ha fegat
  • du kommer att ha fegat
  • han kommer att ha fegat
  • vi kommer att ha fegat
  • ni kommer att ha fegat
  • de kommer att ha fegat

Konditionalis 2

  • jag skulle ha fegat
  • du skulle ha fegat
  • han skulle ha fegat
  • vi skulle ha fegat
  • ni skulle ha fegat
  • de skulle ha fegat