PASSO DA QUI
SV.png feja

INFINITIV

 

  • feja

INDICATIV

Presens

  • jag fejar
  • du fejar
  • han fejar
  • vi fejar
  • ni fejar
  • de fejar

Preteritum

  • jag fejade
  • du fejade
  • han fejade
  • vi fejade
  • ni fejade
  • de fejade
 

Futurum

  • jag ska feja
  • du ska feja
  • han ska feja
  • vi ska feja
  • ni ska feja
  • de ska feja

Konditionalis

  • jag skulle feja
  • du skulle feja
  • han skulle feja
  • vi skulle feja
  • ni skulle feja
  • de skulle feja
 

Perfekt

  • jag har fejat
  • du har fejat
  • han har fejat
  • vi har fejat
  • ni har fejat
  • de har fejat

Pluskvamperfekt

  • jag hade fejat
  • du hade fejat
  • han hade fejat
  • vi hade fejat
  • ni hade fejat
  • de hade fejat
 

Futurum Exaktum

  • jag kommer att ha fejat
  • du kommer att ha fejat
  • han kommer att ha fejat
  • vi kommer att ha fejat
  • ni kommer att ha fejat
  • de kommer att ha fejat

Konditionalis 2

  • jag skulle ha fejat
  • du skulle ha fejat
  • han skulle ha fejat
  • vi skulle ha fejat
  • ni skulle ha fejat
  • de skulle ha fejat